MILOTY
12. októbra 2016
Sivá nielen pre sivé myšky
22. mája 2017

VYBERÁME DEŤOM SPRÁVNE SLNEČNÉ OKULIARE

Vyberať ďeťom slnečné okuliare môže byť náročné nielen pre dieťa ale aj pre rodiča. Asi to poznáme všetci. Deti niesú na ne zvyknuté, no deti trávia vonku oveľa viac času ako my dospelí. A preto by sme mali myslieť na to, že naozaj chránia citlivé očká od škodlivého UV žiarenia. Čím skôr sa ich dieťa naučí nosiť, tým lepšie si zvykne a bude ich vnímať v slnečné dni ako samozrejmosť.

Poďme si v skratke zhrnúť, čo by mali spĺňať slnečné okuliare pre našich najmenších.

  • Detské slnečné okuliare by mali byť pohodlné, praktické a dieťaťu by mali dobre sedieť. Za uškami, na nose aj v tvári. Pre batoľatá sú ideálne okuliare s gumičkou, ktorá zabezpečí, že okuliare len tak nespadnú, prípadne sa nezošmyknú z tváričky ak dieťa zaspí
  • Na stranici rámika/nožičke by mal byť vyznačený model, kategória zafarbenia a symbol CE, ktorý nám oznamuje, že okuliare spĺňajú požiadavky noriem EU
  • Dôležitý je stopercentný ochranný filter, aby zrak chránil pred UVA aj UVB žiarením, ako aj informácia o kategórii ochranného filtra (0-4). Tento údaj nám hovorí, koľko viditeľného žiarenia prepúšťajú slnečné okuliare. Ideálne je, keď okuliare majú polarizačnú vrstvu.

Francúzska značka IZIPIZI ponúka 100%-nú UV ochranu kategórie 3 s polarizačnými šošovkami ktoré eliminujú odlesky a odrazy svetla. Pre modely SUN Baby (0-12m) a SUN Kids (12-36m) je v originálnej krabičke aj silikónová gumička vo farbe okuliarov, ktorá sa ľahko nasadí v prípade potreby.

Pri modeloch SUN Junior dizajnéri z IZIPIZI stavili až na tri tvary okuliarov pre deti od 3-9 rokov, z ktorých sú všetky veľmi moderného a pohodlného tvaru. Rozdelili ich na varianty #C, #D a #E.

My sme využili prvé teplejšie dni roka a fotili túto novinku na Slovensku v krásnom rozkvitnutom slivkovom sade neďaleko Nitry s našou fotografkou Táničkou.

#C – céčkový tvar je hranatejší, ale podľa našich skúseností sa hodí väčšine detí. Príjemný flexibilný rám sa prispôsobí každej detskej tváričke. Vo verzii zrkadloviek pôsobí nielen pohodovo, ale aj štýlovo a nadčasovo. Veľmi podobný je aj tvar okuliarov označený ako #E, s malým rozdielom v šírke rámu a dĺžke nožičky.

Konktrétne rozmery všetkých variantov okuliarov nájdete TU.

okuliare – IZIPIZI – #C SUN JUNIOR JELLY PINK MIRROR

tričko – MAYBE4BABY – Shortie grey/heart

nohavice – MAYBE4BABY – Loose baggy

#D – déčkový tvar je oblejší, svedčí skôr deťom s podlhovastou tváričkou. Ale skúšali sme na obidvoch našich modelkách a oba tvary padli ako uliate jednej aj druhej.

okuliare – IZIPIZI – #D SUN JUNIOR YELLOW

biele podkolienky – MOE

žltá sukňa – LINDEX

slnečné okuliare – IZIPIZI – #D SUN JUNIOR RED

pásikavé tričko – Pískacie

sukňa z tenkej ľahučkej rifľoviny – Mile

tetovačka – Kresky

A na záver si dáme jednu dobrú radu ohľadom starostlivosti o slnečné okuliare. Okuliare nikdy nečistíme nasucho, ale najlepšie vodou so saponátom, čistou vodou, alebo špeciálnymi prostriedkami na to určené. Ak nemáme po ruke vodu, tak na ne minimálne dýchneme, z obidvoch strán.

Photos by Tatiana Joryova Photography